niedziela, 21 sierpnia 2016

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" - Leslye Walton

Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender  Autor: Leslye Walton  
Wydawnictwo: Sine Qua Non Data wydania: 2 marca 2016  
Liczba stron: 299  Gatunek: literatura piękna, fantasy, literatura młodzieżowa 

    Nieczęsto zdarza się tak, że sięgam po daną książkę ze względu na jej okładkę. Chociaż bardzo zwracam na nie uwagę, to pozycje do przeczytania wybieram bardzo starannie, mając z góry zaplanowane, co trafi do mojego koszyka przy następnym zamówieniu w internetowej księgarni. "Cudowne i osobliwe przypadki Avy Lavender" to wyjątek. Recenzje tej pozycji przewijały się na blogach od razu po jej premierze, ale przyznam się Wam szczerze, że żadnej z nich nie przeczytałam dokładnie. Okładka tej książki tak bardzo mnie zachwyciła, że chciałam ją mieć od razu, nie zważając na historię, która kryła się w środku. I tak trafiła do mnie powieść Leslye Walton. Jedna z najcudowniejszych, najbardziej magicznych i niezwykłych historii, które czytałam w swoim życiu. I chociaż nie powinno oceniać się książki po okładce, to w przypadku "Osobliwych i cudownych przypadków Avy Lavender" możemy śmiało odbiec od tej zasady.
  
    Ava, tytułowa bohaterka to dziewczyna, która urodziła się ze skrzydłami. Pragnie dowiedzieć się prawdy o swym pochodzeniu i rodzinie, której członkowie doświadczają od pokoleń magii, dziwnych zdarzeń i niewyjaśnionych zbiegów okoliczności. Kawałek po kawałku, odkrywa tajemnice rodzinę Roux, odtwarzając historię swego rodu i nieszczęśliwej miłości, której doświadczyła jej matka, babka i prababka. Czy Ava będzie pierwszą, która uniknie fatum i zostanie otoczona prawdziwą miłością? Wszystko na to wskazuje, ale dramat Avy rozpoczyna się w momencie, w którym pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za prawdziwego anioła i zostaje opętany obsesją na punkcie nastoletniej dziewczyny. 

    Opowieść, której narratorką jest skrzydlata Ava, rozpoczyna się w roku 1904 od historii dzieciństwa jej babki - Emilienne Roux. Już w pierwszych rozdziałach zauważyć możemy znikomą ilość dialogów, a także magiczne i nieprawdopodobne wydarzenia, które dotykają członków rodziny Roux, naznaczając ich życia i zmieniając je już na zawsze. Ava wędruję z nami przez następne kilkadziesiąt lat, kreśląc przed czytelnikami niezwykłość swej babki, która widzi duchy swego zmarłego rodzeństwa i Viviane - swojej matki, będącej kolejną osobą z rodziny Roux, której nie dane było zaznać prawdziwej miłości. Opowiada o swym dzieciństwie, które spędziła w domu i przebywa w nim przez cały czas, pomimo ukończenia piętnastu lat. Jedynej przyjaciółce - Cardigan, pragnącej, aby Ava pokazała się światu, bracie Henrym nie lubiącym używać większości słów, które istnieją i o jedynym dorosłym mężczyźnie, który towarzyszy trzem przedstawicielkom rodu Roux w ich codziennym życiu, a jest nim Gabe, zajmujący się naprawami w domu, w którym wspólnie mieszkają i będąc od lat zakochany po uszy w Viviane, która topi się w swym smutku i nie dopuszcza go do siebie. Wszystkie te osoby towarzyszą Avie od urodzenia, to one ukrywają ją przed światem w obawie przed odrzuceniem dziewczyny z powodu jej nadzwyczajnych skrzydeł i to one kochają ją ponad wszystko, każda na swój specyficzny sposób.

    To naprawdę magiczna książka. Historia, w której nastolatki odnajdą cudowną opowieść fantasty, a dorośli przesłanie ukryte pomiędzy wierszami. Nie jest schematyczna i tak bardzo odbiega od tego, co znane czytelnikom, że nie sposób jest się od niej oderwać. Narracja Avy to majstersztyk, płynnie przechodzi pomiędzy kolejnymi etapami w życiu rodziny Roux, aby ostatecznie przedstawić czytelnikowi swoje życie i to, co spotkało ją za sprawą Nathaniela Sorrowsa. To książka ze świetnie skrojonymi bohaterami, których silne osobowości, unikatowość i poruszający los sprawią, że moglibyście czytać o nich do końca swego życia. Książka z tym wyjątkowym, rzadko spotykanym rodzajem magii, który przenika do świata realnego i w niczym nie przeszkadza czytelnikowi, a wręcz przeciwnie - sami chcielibyśmy doświadczyć czegoś podobnego. Ten rodzaj magii, który sprawia, że książka spowita jest delikatną mgiełką, że całość jest tak baśniowa i niesamowita, że moglibyśmy roztopić się w jej lekkości. Opowieść Avy służy także rozwiązaniu zagadki, które ma wyjaśnić pochodzenie skrzydeł dziewczyny. Wszystkie wydarzenia z życia Pań Roux zamykają się w jedną całość, a dramatyczne zdarzenie, które dotknęło Avę odmienia je wszystkie i wtacza ich życia na zupełnie inną, nową ścieżkę.

    Zachwyca, zapiera dech w piersiach, bawi, poci dłonie ze zdenerwowania i momentami wzrusza. Okładka jest jedną z najpiękniejszych, jakie posiadam w swojej domowej biblioteczce i uwielbiam na nią zerkać, kiedy przechodzę obok regału z książkami. Jeżeli jeszcze nie zapoznaliście się z niezwykłymi losami Avy, to najwyższa pora to zmienić. Niewiele jest powieści dla młodzieży, które dorównują swym klimatem "Osobliwym i cudownym przypadkom Avy Lavender". Realizm magiczny, który przewija się na łamach tej rodzinnej sagi i opowieści o skrzydlatej nastolatce, to miłego rodzaju zaskoczenie i nowość wśród literatury tego typu. To książka o niespotykanej fabule, bohaterach, których można jedynie pokochać i magii, której będziecie szukać i we własnym życiu. Przeczytajcie, naprawdę warto.

Ocena 9/10

Kochani, tę książkę czytałam jakiś czas temu, ale chciałam podzielić się z Wami jej recenzją.
Nie jest może ona idealna, ponieważ wiele fragmentów umknęło mi w pamięci, ale naprawdę 
polecam ją ze względu na ten magiczny klimat, którego nie doświadczycie w żadnej innej książce.
A może już ją czytaliście i podzielacie moją fascynację historią Avy? Dajcie znać, jestem bardzo ciekawa! :)

10 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę w lipcu i miałam dosyć duże oczekiwania. Niestety, treść trochę mbie zawiodła. Nie była to tragedia, po prostu historia nie zachwyciła mnie tak, jak miała. :)
  Pozdrawiam cieplutko
  Dominika z Books of Souls

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie udało się przeczytać tę książkę niedługo po jej premierze. Była całkiem ok, ale nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie ;)
  Pozdrawiam
  Moment Of Dreams ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również zachwyciła ta książka! Elementy fantastyczne zostały świetnie wplecione w obraz rzeczywistego świata. Z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę :)

  Pozdrawiam,
  SzumiąBooki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka znajduje się na mojej liście książek do przeczytania. Czuję, że już niedługo po nią sięgnę <3.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, dlatego jeszcze nie raz będę do niej wracać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmmm... Książka odrobinę kojarzy mi się z ,,Magonią", mimo że jej nie czytałam, to czuję, że to będzie coś właśnie w tym stylu.
  Słyszałam o tej książce całkiem sporo opinii, większa ich część była pozytywna, więc jestem bardzo ciekawa tej pozycji i nie mogę się doczekać aż ją przeczytam ;)
  No i oczywiście okładka, która jak dla mnie jest genialna, uwielbiam okładki w tym stylu ;)
  Bardzo ciekawa recenzja :*
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno zamówiłam i teraz czeka na półce, jednak zabiorę się za nią dopiero w roku szkolnym, bo aktualnie nie mam chęci na czytanie:/ Mam nadzieje, że nie będzie tak jak w przypadku "Oddam Ci słońce", gdzie inni blogerzy i booktuberzy polecali, a ja się niestety zawiodłam.

  Ps: Prześliczny wygląd bloga<3
  Pozdrawiam!

  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta recenzja nie jest idealna? Żartujesz? Jest wspaniała! ♥
  Poruszyłaś tutaj tak wiele wątków, na które warto zwrócić uwagę, wspomniałaś o tej magicznej, pięknej otoczce wokół tej książki i gdybym do tej pory nie przeczytała "Osobliwych..." to po tak genialnej recenzji od razu bym ją kupiła, przeczytała i podziwiała okładkę, która jest boska!
  Czekam z niecierpliwością na kolejny post!!
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Nad tą książką zastanawiałam się już od jakiegoś czasu.
  Okładka jest paskudna, według mnie, jednak szanuje twoje zdanie :D
  Swoją recenzją przekonałaś mnie, spodobała mi się fabuła, zarys historii i chce ją mieć :D
  Pozdrawiam serdecznie
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  I przy okazji zapraszam na wydarzenie konkursowe
  https://www.facebook.com/events/1046947058721737/

  OdpowiedzUsuń
 10. O tek książce było głośno jakiś czas temu. Po przeczytaniu pozytywnych recenzji chciałam przeczytać tę powieść, ale nie jakoś już zaraz. A potem niespodziewanie dostałam ją od przyjaciółki na urodziny i byłam prze szczęśliwa. Okładka jest taka piękna, a wnętrze równie zachwycające. Ta historia coś w sobie ma. Jest magiczna, niekonwencjonalna. Odkrywanie razem z Avą historii jest rodziny, wędrowanie przez lata, a to wszystko przy lekkim i bajecznym stylu autorki. Naprawdę warto przeczytać tę książkę :D Wyróżnia się na tle innych powieści dla młodzieży.
  Pozdrawiam *.*

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się ze mną swoją opinią dotyczącą mojego bloga. Pozostawiając w takim komentarzu adres swojego bloga, możesz liczyć na to, że z pewnością na niego zajrzę!
Pozdrawiam ciepło, bookworm! :>

Layout by Netka Sidereum Graphics